Profil Tanımlama Eğitimi

 

 YILIN EN İYİ KOÇLUK MERKEZİ HELPA AKADEMİ SEÇİLDİ!

Kurucumuz Gülşah Sam 2019 Yılının En İyi Kişisel Gelişim Uzmanı Ödülü Aldı

 

HELPA AKADEMİ BİLGİ İÇİN : 0312 440 13 97 


 

PROFİL TANIMLAMA NEDİR?

Profil Tanımlama; bireylerin yüz, mimik, jest, ses, koku, kıyafet hatta anatomik özellikleri ile beden dillerini deneysel yöntemler kullanarak kişilik, karakter gibi geniş, anlık duygular gibi reflektif davranış ve unsurlarını anlamak için kullanılan tekniklerin bir araya getirildiği özel bir daldır. İnsanların iç alemlerini nasıl dışarıya yansıttığıyla ilgilenen bu dal, binlerce yıl öncesine dayanan insan sınıflandırma arayışının bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya konulan bulgularıyla çalışır. Sözsüz iletişimin derinliğine giden bu eğitimin temel amacı; insan kaynaklarından güvenliğe, satıştan eğitime, psikolojiden liderliğe kadar insani ilişkilerin olduğu hemen her meslekte kullanılabilir bilgileri harmanlayarak temel seviyede sizlerle paylaşmaktır.

1970 li yıllarda suç ve suçlu profilinin oluşturulması amacı ile kullanılan profil tanımlama günümüzde bir çok alanda etkin olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde MCI, General Electric, American Airlines gibi dev şirketlerin, FBI, CIA gibi dev kurumların, teknoloji devlerinin, ünlü psikiyatrların yüz analizi ile ilgili hizmet ve eğitimlerinden, hem doğru işe doğru eleman hem de üst düzey yönetici seçmekte hem de danışanlarına hizmet vermekte yararlandığı bilinmektedir.

Amerika’da üst düzey yöneticilerin % 80′ inin bir şekilde bu eğitimlere katıldığını söylemesi de popülerliği arttırmaktadır. Dünyanın en prestijli yüze yakın üniversitenin binlerce yapmış olduğu deneyler ile %93 doğruluk payına ulaşan bu eğitimleri sizlerle paylaşmak ya da sizlere konuyla ilgili alanlarda danışmanlık yapmak istiyoruz.

Bu eğitim modülü ile insanları ilk gördüğümüz anda bilinçaltımızda oluşan ince kesit kararların nedenini, kişilerin karakter ve kişilik tipolojileri, suça ve yalana olan yaklaşımlarını analiz ederek davranış stratejilerini çözebileceksiniz.

 

NERELERDE KULLANILIR?

Profil tanımlamanın ilk çıkış noktası 1970 li yıllarda suç ve suçlu psikolojisi alanında olmuş sonrasında daha da geliştirilen yöntemlerle insanın etkin olduğu her alanda kullanılmaya başlanmıştır. Entegre edilen ve kullanılan alanlar şu şekildedir:

-İnsan kaynaklarında ve personel seçiminde,

-Güvenlikte,

-Liderlikte

-Yönetimde

-Satış tekniklerinde

-Koçlukta,

-Kariyer planlamada,

-Rehberlikte, kısaca insanın etkin olduğu her yerde kullanılabilmektedir.

 

   KURUMUNUZDAKİ HEDEF KİTLEMİZ

1-           Kritik Pozisyonlarda Çalışan Yöneticiler

2-           Güvenlik Personelleri

3-           İnsan İlişkileri Yoğun Olan Personeller

 

KURUMUNUZ İÇİN ÖNERDİĞİMİZ HİZMETLERİMİZ

Aşağıdaki özel alanlar ile ilgili kurumunuzda bilimsel, mesleki ve bireysel gelişim seminerlerini düzenlemek istiyoruz.

 

Sözsüz İletişim (Nonverbal- 1. 2. VE 3. HEDEF KİTLEMİZ İÇİN)

1-           Beden Dili

2-           Yüz Analizi

3-           Jest, Mimik

4-           Yalan Analizi

5-           Etkin Dinleme

 

Sözlü İletişim (Verbal - 1. VE 3. HEDEF KİTLEMİZ İÇİN)

1-           İkna Psikolojisi

2-           Doğru Soru Sorma

3-           Kişilik Analizi

4-           Etkin ve Yetkin Konuşma

5-           Sunum Teknikleri

 

 

İNSAN KAYNAKLARINDA PROFİLLEME

 

Günümüzde yanlış işe alımların şirketlere verdikleri zararları sayısal verilerle açıklamak gerekirse şöyle ifade edebiliriz;

-ÜRETİM SORUNLARI: Yanlış işe alımlar özellikle satış bazlı çalışan şirketlerde oluşan hatalarda yöneticinin haftalık bazda bir gününe mal olmaktadır.

-MADDİ KAYIPLAR: Şirketlerin çalışanlarına ödediği maaş, yan ödemeler olduğu gibi personelin gelişimi adına eğitim yaptıkları için yanlış işe alımdan kaynaklı maddi kayıplar yüzde 41 leri bulabilmektedir. Amerikan Çalışma Bakanlığı verilerine göre yanlış işe alımın işverenin yıllık kazancının yüzde 10’una denk geldiği söylenmiştir.

-MORAL BOZUKLUKLARI: Yanlış işe alımların getirdiği çatışma yada uyumsuzluk sorunu tüm ekip üzerinde yüzde 35 moral bozukluğuna yol açmaktadır.

-KÖTÜ İTİBAR: Yine yanlış işe alımlardan kaynaklı şirketler itibar kaybetmektedirler.

 Bu nedenle doğru personelin doğru işte görevlendirilmesi çok önem arz etmektedir.

Yurtdışında birçok alanda kullanılan ve bazı ülkelerde üniversitelerde ders olarak okutulan profil tanımlama kişinin bedeninden, yüzünden, jest, mimik ve konuşma yapısından karakter ve kişilik profilini çıkarma analiz yöntemidir. Doğru incelenmiş bir analiz kişi ile ilgili minimum yüzde 85 doğruluk verir.

 

NE İŞİNİZE YARAR?

-Zamandan tasarruf sağlar

-Ekonomiden tasarruf sağlar

-Kişiliğe uygun işte mutlu çalışan sağlar

-Personelinizin psikotipine bağlı olarak oluşabilecek negatiflerin bertaraf edilmesini sağlar

-Kötü niyete meyilli personeli analiz etmenize yardımcı olur

-Çalışanınızın yalana olan meylini ve yalanını analiz edebilmenize yardımcı olur

-Çalışanınızın beden dili ve mimiklerini okumanızı sağlar

 

 

SATIŞ VE PAZARLAMADA MÜŞTERİ PROFİLİNİ TANIMLAMA

 

Profil Tanımlamanın spesifik olarak etkili kullanıldığı alanların başında satış ve pazarlama gelmektedir. Satış ve pazarlamanın ayrı birer süreç olarak işletilmesi gerektiği artık kesinleşmiş gibi yani pazarlama ayrı bir kavram satış ise ayrı ama birbirine destek olan çıkarımları mevcut. Pazarlama süreçlerinde tüketicide konumlandırma ve satın alma isteği çok önemli. Peki herkes için pazarlama çalışmaları aynı etkiyi gösteriyor mu? Tabiki hayır her insanın algı filtresi farklı çalışır ve bu algı filtreleri dil kalıpları üzerinde kendisini etkin şekilde gösterir. Yani bir kişinin dil kalıpları üzerinden o kişinin hayata nasıl baktığı ile ilgili sonuçlar çıkarılabilir. Bu sonuçlar bizlere pazarlama çalışmaları yapılırken aynı reklamı farklı şekillerde kurgulamamız gerektiğini söyler. İşte bu noktada profil tanımlama devreye girer ve hangi tüketici gurubu nelere dikkat eder bu verileri pazarlama çalışması için devreye sokar.

 

İşin satış kanalında ise  şunları çözmemize yardımcı olur:

-Kaç tip müşteri vardır?

-Az ve çok güvenilir müşteri kavramları

-Yüzler müşteri ile ilgili neler söyler?

-Müşterinin beden dili ve mimiklerini okumak

-Hangi müşterinin satın alma kararı nasıl oluşur?

-İlk algı ile iletişim kurma stratejisi

-Hangi müşteride ne zaman iletişim sonlandırılmalı

-Telefonda güven vermek

-Dil kalıpları ile müşterinin algısını yönetmek

 

Dolayısı ile satış ve pazarlamada profil tanımlamayı kullanmak sizlere hem zaman hem de para kazandırıyor olacak.

Beni Arayın